w w w w

baner
Jesteś w:   Strona Główna Sport Imprezy sportowe 2015
large small default
PDF Drukuj Email
Wpisany przez Jolanta Cyprych, Karol Żerdziński   

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów GalaSportu2015 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Wielka sportowa gala w Lipiu

DSC06692„We are the champions” – ta dobrze wszystkim znana pieśń zwycięzców rozpoczęła II Gminną Galę Sportu w Lipiu, która miała miejsce 17 stycznia w tutejszym Zespole Szkolno - Przedszkolnym. Celem przeprowadzonej z wielkim rozmachem imprezy było sportowe podsumowanie 2014 roku, wyróżnienie najlepszych lokalnych, bądź wywodzących się z Lipia, zawodników, trenerów, animatorów sportu i jego prawdziwych pasjonatów. 

Lipską galę uświetnili swoją obecnością dwaj wybitni polscy sportowcy, Zygmunt Anczok i Artur Partyka, którym licznie zgromadzona publiczność zgotowała prawdziwe owacje. Przypomnijmy, że mieszkający obecnie w Lublińcu Zygmunt Anczok to wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej, swego czasu jeden z najlepszych na świecie lewych obrońców i złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Monachium z 1972 roku. Natomiast lekkoatleta, Artur Partyka, to 12-krotny mistrz Polski (1989-2000), 3-krotny mistrz kraju w hali, trzykrotny rekordzista Polski, posiadacz nadal aktualnego, choć już 19-letniego rekordu Polski w skoku wzwyż (2.38 m), trzykrotny medalista Mistrzostw Świata i trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie oraz srebrny medalista olimpijski z Atlany.

I to właśnie goście honorowi wraz z wójt, Bożeną Wieloch, wręczyli statuetki 10 najlepszym w minionym roku sportowcom gminy Lipie. A byli to: piłkarki - Paulina Hadaś, Katarzyna Matyszczak, Sara Luto, Karolina Surdyk, piłkarz - Jakub Troczka, biegaczka - Marta Kotynia, tenisista stołowy, biegacz i zawodnik uprawiający taekwondo - Kacper Wydmuch, tenisista stołowy - Artur Badura oraz dwaj bracia i mistrzowie w siłowaniu na rękę - Przemysław Kilan i Jarosław Kilan.

Pani Wójt wyróżniła także trzech zasłużonych dla gminy Lipie sportowców. Pierwszy z nich to Marek Mazurek, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, a obecnie trener Młodzieżowej Szkółki Piłki Nożnej "Górnika" Zabrze oraz trener koordynator i Młodzieżowej Szkółki Piłki Nożnej tego klubu. Marek Mazurek, jako czynny piłkarz, zdobył wraz z drużyną SKS Gwarek Zabrze 3-krotnie tytuł Mistrza Śląska w piłce nożnej.

Byłym piłkarzem, a obecnie trenerem i działaczem sportowym jest także drugi laureat – Stanisław Szczęsny. Czynnie grał w piłkę nożną aż do roku 2011 w Liswarcie Krzepice. Jako trener, z drużyną trampkarzy rocznika 1980, zdobył 5 miejsce w Finale Ogólnopolskiej imprezy „Piłkarska Kadra Czeka”. Prowadził m.in. Victorię Częstochowa, Wartę Kamieńskie Młyny, Skrę Częstochowa, a także, aż po dzień dzisiejszy - Liswartę Krzepice, z którą w ubiegłym sezonie uzyskał awans do Klasy Okręgowej.

Najmłodszy wyróżniony to Łukasz Mikołajczyk, jeden z najwybitniejszych lekkoatletów wywodzących się z terenu gminy Lipie, wielokrotny mistrz byłego województwa częstochowskiego w biegu na 300 m końca lat 90-tych. Wieloletni zawodnik Klubu Sportowego „Budowlani” Częstochowa, z którym w roku 2000 w sztafecie 4 x 400 metrów zajął 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych. 6 zawodnik Halowych Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w biegu na 600 metrów z 2000 roku. W roku 2001 zdobywca 4 miejsca w sztafecie 4 x 400 metrów na Mistrzostwach Kraju. Zdobywca tytułu Indywidualnego Mistrza Polski w biegach przełajowych Ludowych Związków Sportowych w 1996 roku.

Dzieci i młodzież, które aktywnie przez cały rok 2014 uczestniczyły w różnorodnych zawodach i imprezach sportowych, otrzymały podczas sobotniej Gali upominki, przygotowane przez Urząd gminy Lipie oraz PKS Danków.

Uczestnicy oraz goście Gali Sportu w Lipiu z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pokazy trzech niezwykle widowiskowych dyscyplin sportu. Bardzo podobało się taekwondo, zaprezentowane przez grupę młodych zawodników z klubu „Orient” w Kłobucku, którzy przyjechali do Lipia wraz z trenerem, Sławomirem Jaskułą. Także gimnastyczki z UKS Carramba Katowice oraz UKS Gwiazda Olesno zachwyciły wszystkich swoimi ogromnymi talentami i niepospolitymi możliwościami, ale prawdziwy zachwyt wzbudzili tancerze - Paulina Morga oraz Konrad Głąb, reprezentujący Klub Tańca Towarzyskiego DOBROWOLSCY z Częstochowy. Paulina i Konrad to niezwykle utytułowani sportowcy. Posiadają klasę „A” czyli najwyższą krajową klasę taneczną w stylu standard oraz klasę C w tańcach latynoamerykańskich. Lipska publiczność zobaczyła ich w tańcach standardowych, a były to: walc angielski, tango, walc wiedeński, slow foxtrot oraz quickstep, a także latynoamerykańskich, takich jak: samba, cha cha, rumba, paso double i jive.

Uczestnicy Gali mogli także osobiście poznać braci Filipa i Jakuba Hepnerów, którzy są pasjonatami jazy na rowerze i waśnie tym środkiem lokomocji przemierzyli całą Europę, byli w Chinach, a ostatnio na Syberii.

Gala sportu była także dobrą okazją do zaprezentowania osiągnięć Uczniowskich Klubów Sportowych działających na terenie gminy Lipie. UKS Maratończyk ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Lipiu chwalił się swoimi innowacjami pedagogicznymi w zakresie mini tenisa stołowego i mini piłki nożnej dla dzieci 5-6 letnich, UKS Jagiełło z Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lipiu sukcesami indywidualnymi i drużynowymi w dwóch dyscyplinach, tenisie stołowym oraz w zyskującej coraz większą popularność - piłce nożnej dziewcząt. Członkowie klubu UKS Iskra, działającego przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rębielicach Szlacheckich, z powodzeniem biorą udział w wielu turniejach tenisa stołowego, zdobywając medalowe miejsca w kategoriach skrzatów, żaków i młodzików. Najdłużej działający klub sportowy na terenie gminy Lipie, czyli KS Sokół Parzymiechy, to przede wszystkim, współorganizator jednego z najstarszych biegów masowych na terenie kraju, jakim jest Jesienny, Trzeźwościowy Bieg im. Red. T. Hopfera.

Jednak niewątpliwie najprężniej działającym klubem sportowym na terenie gminy jest Parafialny Klub Sportowy „Św. Stanisław” z Dankowa. Został on założony w 2008 roku przez propagatora i pasjonata sportu Ks. Tomasza Kośnego, który również podczas tegorocznej Gali, otrzymał tytuł Ambasadora Sportu. Wprawdzie klub ściśle związany jest z parafią Danków, ale integruje dzieci i młodzież z całej gminy Lipie, dając im możliwość rozwijania swoich talentów w sekcjach piłki nożnej, tenisa stołowego, pływania i gimnastyki artystycznej. Młodzi piłkarze uczestniczą w turniejach nie tylko na terenie województwa, ale również całego kraju. Warto dodać, że w roku 2010 wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej na Słowacji – FRAGARIA CUP. Na uznanie zasługuje fakt, że PKS Danków jest organizatorem i współorganizatorem wielu lokalnych turniejów piłki nożnej i tenisa stołowego. Młodzi adepci piłki nożnej odnosili sukcesy m.in. w XIII Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej w Nowinach koło Kielc, w Turnieju „Znicz” Cup, Blachownia Cup, Częstochowa Cup oraz w XXIII Międzynarodowym, indywidualnym turnieju tenisa stołowego w Warszawie. PKS Danków zorganizował także w 2014 roku, letni wypoczynek dla dzieci w Koszalinie, zimowy w Białym Dunajcu oraz półkolonie w Troninach.

Zaproszeni goście byli pod wielkim wrażeniem rozmachu sobotniej imprezy. Wiele ciepłych słów, zarówno pod adresem młodych sportowców jak i organizatorów, skierowali Artur Partyka, Zygmunt Anczok, Szymon Giżyński - poseł na Sejm RP, senator Jarosław Lasecki, przedstawicielka posła Jerzego Sądla oraz wicestarosta powiatu kłobuckiego Maciej Biernacki. Wśród przybyłych na lipską galę znaleźli się także regionalni działacze i przedstawiciele różnych klubów sportowych, którzy gratulowali wszystkim sportowcom odniesionych sukcesów, a organizatorom wspaniałej uroczystości przyczyniającej się do propagowania sportu.

Wójt gminy, Bożena Wieloch, zwracając się do wszystkich uczestników gali, powiedziała: Działania związane z rozwojem sportu muszą być częścią działań nowoczesnej gminy, dbającej o swoich mieszkańców. Powinny odbywać się w sposób planowy, odpowiadający potrzebom osób w różnym wieku, o różnych możliwościach i zainteresowaniach. Obok rozwoju elementów, takich jak wszelkiego typu infrastruktura, należy również podejmować i prowadzić różnorodne działania organizacyjne. Strategia rozwoju sportu i rekreacji w gminie Lipie na lata 2015-2020, stanowi odpowiedź władz gminy na konieczność szerszego i perspektywicznego postrzegania kierunków jej rozwoju. Jestem głęboko przekonana, że działania, które już zrealizowaliśmy oraz te, które podejmiemy już wkrótce, odniosą pozytywny skutek w postaci poprawy kondycji fizycznej mieszkańców naszej gminy oraz ogólnego stanu zdrowia, zapewnią kolejne sportowe sukcesy oraz najlepszą reprezentację naszej społeczności w powiecie, województwie, w kraju, a być może i poza jego granicami.

Jan Paweł II, znany miłośnik sportu, przykładał wielką wagę do jego wartości etycznych. Uważał, że „poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała – stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca – przyczyniają się do tego, że miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, że wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą konfrontację. Tak pojmowany sport nigdy nie będzie celem, lecz środkiem do budowy społeczeństwa bardziej ludzkiego”. Warto, żeby te słowa, naszego polskiego papieża, w dobie obsesyjnej żądzy zysku, desperackiej pogoni za perfekcją, stosowania przemocy, dopingu i innych niedozwolonych metod, zawsze przyświecały młodym adeptom sportu, nie tylko w gminie Lipie.

{gallery}GalaSportu2015{/gallery}